LETECKÁ TECHNIKA

LETECKÁ TECHNIKA

 

    Zabývá se soustřeďováním vojenské letecké, letecké záchranné a zabezpečovací techniky, jejich údržbou a získáváním dalších exponátů. Dbá o řádný stav všech leteckých exponátů instalovaných v muzeu. Vytyčili jsme si za úkol shromažďovat, a pro další generace uchovávat leteckou techniku, která sloužila v českém letectvu. Od založení nadace do konce století se nadšencům z této skupiny podařilo shromáždit 30 exemplářů letounů, 7 vrtulníků a 14 exponátů leteckých motorů.

vra_1260

ZÍSKÁVÁNÍ TECHNIKY

     do naší expozice je klíčový a náročný úkol této skupiny. Díky poměrně dobré spolupráci s AČR, od které většina exponátů pochází, a zvláště pak podpoře letectva AČR se nám daří tyto exponáty získávat. Tímto ale veškerá práce teprve začíná.

PŘEPRAVA TECHNIKY

     je další velice náročný úkol. Náročnost tohoto úkolu úměrně roste se vzdáleností přepravovaného exponátu a jeho rozměry. Většina exponátů byla přepravována z Brna, Přerova a Prostějova. 

ÚDRŽBA EXPONÁTŮ

    není zcela poslední činností v tomto řetězci. Je však nekonečnou. I když údržba letounů není tak náročná jako údržba pozemní techniky, přesto spotřebovává velké množství času, materiálu a peněz.

REKONSTRUKCE

     pokud hovořím o rekonstrukci, většinou tím myslím uvedení letounu do stavu, kdy je na něj hezký pohled. Doplnit chybějící přístroje do kabin letounů, doplnit chybějící povrchové díly – antény, poziční světla, světlomety, výzbroj, podvěsy a oprava nátěrů ve finální části. Uvedení do letuschopného stavu není naším cílem. Do rekonstrukcí letounů se pouštíme dle možností. Před zahájením je nutné sehnat spoustu materiálu, náhradních dílů, palubních přístrojů, a samozřejmě hodně peněz. Ideální je, když se podaří zajistit i pomoc leteckých specialistů a mechaniků.