Vzácná návštěva

Vzácná návštěva

   V sobotu 4. srpna 2018 navštívili Muzeum letecké a vojenské techniky ve Vyškově potomci jednoho ze sovětských letců, který se nevrátil z letu při plnění bojového úkolu 21. dubna 1945 v rámci ostravsko-opavské operace Rudé armády.

   Přijela jeho vnučka, Jelena Smith s dcerou Nataškou a synem Olegem, a vnuk, Ing. Igor Ganža s manželkou. Všichni bydlí v ruské Samaře /dříve Kujbyšev/ v Povolží. O svém dědečkovi – letovodovi gardovém majorovi Ivanu Petroviči Ganžovi – věděli pouze to, že zahynul nad Moravskou Ostravou. Jejich tatínek, Ganžův syn Alexandr, který otce ani nepoznal, protože se narodil už za války, se celý život snažil, aby zjistil více podrobností o otcově smrti. Bohužel, podařilo se to až Jeleně Smith, jeho dceři.

   Jelena požádala o pomoc manžele Görčöšovi z Vyškova. Po víc než půlročním bádání v archivech, knihovnách, na internetu, za pomoci Klubu přátel Suchdola nad Odrou a slezských leteckých archeologů se jim podařilo celý případ objasnit. Dva členové posádky – pilot a radista-střelec – zahynuli v letadle a jsou pochováni na hlučínském vojenském hřbitově. Major Ganža vyskočil z letadla a padl do zajetí. Dle očitých svědků byl údajně zastřelen v hlučínské pískovně nebo  – podle svědectví polského tlumočníka – byl ubit při výslechu. Přežil pouze střelec staršina Poberežnyj, jenž padl také do zajetí, ale při převozu do Německa utekl z vlaku a po válce se vrátil domů.

   Již v roce 2013 postavili letečtí archeologové posádce památníček asi 50 m od místa dopadu letadla v katastru obce Dobroslavice nedaleko chatové osady Rybárna. Chyběla na něm fotografie I. P. Ganži.

   Na nové pamětní desce, věnované Národním památníkem v Hrabyni, už je letec Ganža mezi svými druhy. Jeho jméno je i na pamětních tabulkách na symbolickém hřbitově padlých v muzeu v Hrabyni.

   Kromě vyškovského muzea navštívila Ganžova rodina také letecké muzeum v Suchdole nad Odrou, památníček v Dobroslavicích, hlučínský hřbitov, opevnění v Hlučíně – Darkovičkách a Národní památník v Hrabyni, jež byla za 2. světové války z 80% zničena. Z místa, kde dopadlo letadlo BOSTON A20 B, v němž letěl šturman Ganža, si odnesli potomci prsť, kterou přidali k úlomkům letadla, jež jim věnovali letečtí badatelé.

   Vyškovské muzeum je velice úspěšné při identifikaci letounů i obětí z druhé světové války. Expozice jsou zajímavé, vkusně a nápaditě upravené, doprovázené zasvěceným odborným výkladem.

   Návštěvou jedinečného muzea oceníte také náročnou, nikdy nekončící práci vyškovských leteckých archeologů pod vedením pana Antonína Venského.

                                                                                                          

                                                                                                       PhDr. Jana Görčöšová

 

Comments are closed.