Nadace LHS Vyškov

Nadace LHS Vyškov

Nadace Letecké historické společnosti Vyškov,   

Muzeum letecké a pozemní techniky ve Vyškově.

Muzeum vzniklo ve spolupráci Nadace Letecké historické společnosti a Armády České republiky.

V expozici muzea můžete shlédnout především vojenskou techniku několika generací, ale i části letadel havarovaných v průběhu II.světové války. Rozsah této sbírky je dosti značný a patří k největším svého druhu. Tímto je naše muzeum zcela vyjímečné.

Exponáty letecké a vojenské techniky jsou nashromážděny z různých vojenských útvarů AČR. Některé vystavené typy letounů a techniky, jsou doposud používány v AČR a představují naši současnou vojenskou techniku.

Muzeum je umístěno v areálu letiště ve Vyškově a jsou zde k vidění stíhací, bombardovací, transportní i průzkumné letadla (30ks), vrtulníky (7ks), letecké motory (14ks), vojenská bojová i přepravní technika (10ks), dělostřelecké zbraně (10ks), protiletadlové zbraně (4ks), a mnoho dalších exponátů a fragmentů vykopaných letadel z 2. světové války. Například: Messerschmitt Bf-109, Focke-Wulf FW-190, Wellington Mk.X, B-17, Iljušin IL-2, IL-10 a další.

Na našich internetových stránkách získáte informace o Letecké historické společnosti a o muzeu, které provozuje Nadace LHS Vyškov. Zjistíte zde také, jakým způsobem provozujeme muzeum, získáváme a udržujeme exponáty, kdy je muzeum otevřeno atd.

LHS se také zabývá vyhledáváním sestřelených letounů z 2.světové války, mapováním okolností sestřelu a v neposlední řadě vykopáním jejich trosek. Na těchto stránkách se tedy dočtete o naší práci, o našich akcích již realizovaných i teprve připravovaných. Dle možností zde budeme z těchto akcí zveřejňovat i reportáže a fotografie .

ČINNOST V ČÍSLECH: 

Pátrání po sestřelených letounech a jejich osádkách zahájila skupina Z-77. (Z – jako Zápisník – tehdejší časopis, kde byly zveřejňovány reportáže). Do roku 1990 provedla skupina Z-77  celkově 106 pátrání po sestřelených letadlech a 73 zakončila úspěšně vykopáním sestřelených letadel.

Následně společnost LHS Slavkov (do roku 1993) kdy vznikla Nadace LHS Vyškov do 1.1.2013 má na kontě dalších 516 pátrání a 50 kopání .

Celkem tedy bylo provedeno 622 pátrání a 123 kopání sestřelených letadel.

Na území Čech, Moravy a Slovenska bylo za války sestřeleno přibližně 1200 letounů. V Čechách nemáme zmapováno asi 70 případů a na Moravě cca. 70-80.   

P O Z N Á M K A :

Považuji za nutné aby jste hned od začátku věděli, že vše co zde prezentujeme je dílem několika dobrovolníků – leteckých fandů. Členové Nadace LHS svoji činnost dělají dobrovolně ve svém volném čase, bez jakéhokoli finančního ohodnocení.
Veškeré získané finanční prostředky jsou využívány na provoz muzea, údržbu exponátů a v omezeném měřítku i získávání nových exponátů!
Na závěr této úvodní informace Vás požádám o tolerování některých nedostatků, které náš Web může mít. Věřte, že se všemožně snažíme o časté aktualizování stránek a o jejich stálou funkčnost.

Děkujeme Vám za návštěvu těchto stránek a těšíme se na Vás v našem muzeu ve Vyškově.

Dále děkujeme za Vaše názory, postřehy a informace zanechané v naší knize návštěv.

V případě návštěvy muzea a Vyškova doporučujeme ubytování nebo jen zastávku na dobrý oběd v penzionu a restauraci Chalupa u Městské brány.